Szkoła Podstawowa w Zakrzynie - Sobota 23 10 2021


news menu leftnews menu right
fotka szkolna
„Gdy jasno widzimy cel, który chcemy osiągnąć,

to zrobiliśmy już więcej niż połowę drogi”
Henri Le Châtelier
godlo

Zegar

Wycieczka do Russowa PDF Drukuj

W dniu 18.06.2021 roku uczniowie z klas IV-V pojechali na wycieczkę edukacyjną do Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. W 1979 roku obiekt otrzymał status Oddziału Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.

To właśnie w tym dworku słynna pisarka Maria Dąbrowska urodziła się i spędziła dzieciństwo oraz młodość. W tym czasie ojciec pisarki zarządzał dworkiem, a jego właściciele prawni przebywali we Francji. Russów - wieś rodzinna pisarki przedstawiona jest w jej dziełach, np. w: "Noce i dnie", "Ludzie stamtąd" czy "Nasz dom".

Po śmierci pisarki w odbudowanym dworku utworzono Muzeum Marii Dąbrowskiej, w którym można zobaczyć, jak wyglądały: panieński pokój pisarki, pokój ojca Szumskiego, salon, kuchnia dworska czy sypialnia. Jedna izba poświęcona jest filmowej ekranizacji "Nocy i dni", znajdują się tutaj kostiumy i fotografie.

Dworek w Russowie otacza malowniczy park, w którym powstał obecnie niewielki Skansen Etnograficzny z cennymi obiektami drewnianymi z Ziemi Kaliskiej.

I w tak uroczym miejscu, pod czujnym okiem wychowawczyń : Pani Izabeli Jaśkiewicz i Pani Ewy Strzelczyk, dzieci miło i przyjemnie spędziły czas, o czym świadczą zamieszczone zdjęcia z wycieczki. Jeszcze kiedyś tu wrócimy…

 

Ewa Strzelczyk, Izabela Jaśkiewicz

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, host assured. Valid XHTML and CSS.