Szkoła Podstawowa w Zakrzynie - Czwartek 24 09 2020


news menu leftnews menu right
fotka szkolna
„Gdy jasno widzimy cel, który chcemy osiągnąć,

to zrobiliśmy już więcej niż połowę drogi”
Henri Le Châtelier
godlo

Zegar

Od ziarenka do czekoladki … PDF Drukuj

Czekolada jest jednym z ulubionych przez dzieci, jak również przez dorosłych, smakołykiem. Jej jedzenie, bądź picie napoju czekoladowego, wiąże się z ogromną przyjemnością. Jedna kostka czekolady potrafi zdziałać cuda – poprawić nastrój, odprężyć, uspokoić, dodać energii. Takiej przyjemności doświadczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Zakrzynie, 4 grudnia br., podczas warsztatów czekoladowych prowadzonych przez panią Magdalenę Kuźniacką.

Pokaz produkcji czekolady zaczął się od degustacji prawdziwej gorącej czekolady. Następnie uczniowie mieli okazję prześledzić proces produkcji ulubionego smakołyku od zrywania ziaren kakaowca do powstania czekolady.  Każdy dowiedział się skąd pochodzą i jak wyglądają: owoce kakaowca, ziarna kakaowca, czy masło kakaowe, a także był świadkiem procesu ręcznego temperowania czekolady na granitowym blacie, podczas którego można było zaobserwować jak zmienia się konsystencja smakołyku.

W czasie warsztatów uczniowie wykonali własne wyroby czekoladowe – lizaki z dodatkami.  Tak, jak w prawdziwej fabryce czekolady po wykonaniu artykułu spożywczego, musiała nastąpić kontrola jakości wytworzonego produktu, czyli degustacja J

Prowadząca warsztaty uświadomiła uczestnikom na co należy zwracać uwagę wybierając czekoladę w sklepie. Dobrej jakości czekolada, mimo że jest w gronie słodyczy, zawiera cenne witaminy: A, B1, B2, B3, E, PP oraz minerały takie jak magnez, żelazo, cynk i wapń. Podczas całego pokazu uczniowie mogli również dowiedzieć się wiele o pracy cukiernika.

Przez cały czas trwania warsztatów uczniom uśmiech nie schodził z twarzy. Niewątpliwie miała na to wpływ przepyszna czekolada.

Izabela Jaśkiewicz

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, host assured. Valid XHTML and CSS.